VALREO

Vrednotenje ostankov iz industrije rastlinskih olj na podlagi pristopa biorafinerije

Za doseganje globalnih ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov je treba povečati učinkovitost virov in hkrati zmanjšati vpliv odpadkov na podnebje. Ta projekt raziskuje možnost preoblikovanja obstoječe industrije rastlinskih olj v biorafinerije s pretvorbo procesnih ostankov v nove proizvode z dodano vrednostjo in energijo, hkrati pa ustvarja krožnost v življenjskem ciklu virov.

Motivacija za projekt

Motivacija za to raziskavo temelji na dejstvu, da je industrija rastlinskih olj v EU leta 2022 proizvedla približno 16 milijonov ton olj, do leta 2031 pa naj bi se ta količina povečala na 17,5 milijona ton. Med proizvodnjo in rafiniranjem olja nastajajo različni ostanki postopka, kot so pogače iz oljnih semen (OC), izrabljena zemlja za beljenje (SBE), mila, destilati maščobnih kislin in kislo olje. Ti materiali se večinoma ne uporabljajo.

Pregled projekta

VALREO si prizadeva preoblikovati industrijo rastlinskih olj v trajnostne biorafinerije. Namen te pobude je povečati učinkovitost virov in zmanjšati vplive na podnebje s pretvorbo procesnih ostankov v dragocene proizvode in energijo. VALREO si z inovativnimi raziskavami prizadeva prispevati h globalnim ciljem trajnostnega razvoja s spodbujanjem krožnosti v življenjskih ciklih virov.

Cilji

Prikaz industrije rastlinskih olj v Evropi, ocena razpoložljivosti ostankov in ravnanja z njimi.
Razvoj in optimizacija tehnologij za pretvorbo ostankov v dragocene proizvode.
Raziskati okoljske, družbene in gospodarske koristi teh inovacij.

Raziskovalni pristop

Zbiranje informacij o vrstah in količinah ostankov ter trenutnih praksah ravnanja z njimi v VOI po vsej Evropi.

Raziskovanje naprednih termokemičnih in bioloških metod za pretvorbo ostankov na podlagi gliv, vključno s hidrotermalno obdelavo in uporabo gliv za biološko razgradnjo.

ocenjevanje praktične uporabe proizvedenih materialov, kot je njihova uporaba v adsorpciji, katalizi in kmetijstvu, ter ocenjevanje njihovega vpliva na okolje.

Pričakovani rezultati

VALREO želi iz ostankov VOI proizvesti vrsto izdelkov, vključno z vodiki, hlapnimi maščobnimi kislinami, bioaktivnimi sestavinami in encimi. Ti izdelki bodo testirani za različne uporabe, da bi se zaprla zanka pri uporabi virov. Projekt se bo zaključil z oceno življenjskega cikla, s katero se bodo količinsko opredelile okoljske koristi razvitih tehnologij.